Lučany vs. Šaolini

K zápasu předposledního kola krajské nohejbalové soutěže Libereckého kraje mezi domácím týmem Lučan a hostujícího týmu Šaolinu odjeli v rámci tréninku někteří hráči hostujícího týmu na kole. Zlí jazykové z vlastních řad roznášejí klepy, že pravým a jediným důvodem byla snaha vyhnout se problémům s testem na alkohol při návratu z utkání, ale jen zainteresovaní ví, že se jednalo jen a jen o zvýšení fyzické připravenosti na další sezonu. Utkání se konalo dne 9.9. 2015 od 16,30 hodin a nutno podotknout, že při příjezdu prvních hráčů hostujícího týmu, jmenovitě Romana Drahoňovského a Pavla Solfronka, na kole v 16,20 hodin, nebyla na hřišti domácích vidět žádná znatelná činnost svědčící o tom, že by se za chvíli mělo konat nohejbalové utkání. Nezbylo než se jít podívat do místní přilehlé restaurace a pozeptat se na další vývoj plánovaného utkání. Bez přítomnosti vedoucího jsme pak potají doplnili tekutiny nápojem, kterému místní znalci říkají pivo. Nám, hráčům svázanými přísnými pravidly asketického vedoucího (pozn. slovo asketa nezaměňovat se slovem sketa) byl tento lahodný nápoj prakticky neznámý, ale i tak jsme situaci vyřešili bez nějakých větších problémů za cca 5 minut. Po ujištění místních znalců o tom, že utkání zcela jistě bude, jsme rozhodli vydat se zpět na hřiště, kde k našemu všeobecnému překvapení byli již prakticky všichni účastníci. Skoro se nám až nechce věřit, že za těch 5 minut naší nepřítomnosti všichni dojeli běžným, konvenčním dopravním prostředkem. Hláška: Kurva, oni snad spadli z nebe, je na místě. Nebojte, utkání se blíží a jdeme ho trochu popsat. Soupiska domácího týmu byla zaplněna do posledního řádku a věřím tomu, že v případě rozšíření počtu řádků by bylo možné ještě další dopsat. Tak široký kádr má v současnosti nohejbalový tým Lučan. Do první trojice nastoupili za domácí tým hráči Tomáš „Jabko“ Jablunka, Jakub Kalina a Honza Kouřil. Protivníci jim byli na straně hostí Marek Dvořák, Martin Potůček a Martin „Bingo“ Potůček. Hned od začátku utkání zasypal smečař Martin Jeřábek soupeře dělovými „klepáky“ a po jeho útocích létaly balony přes vysoký plot až na přilehlou trať. No tak dobře, tak dramatické to zase nebylo, ale min 2x se pro balon na trať šlo. Na lavičce hostujícího týmu již nikoho nepřekvapila dobrá hra naší první sehrané trojice a pochvalu za předvedený výkon zaslouží všichni. Vyhráváme ve dvou setech a ujímáme se (z pohledu domácího týmu) vedení 0:1 na zápasy. Do druhé trojice nastoupila za domácí tým sestava hráčů ve složení Luboš Halama, Lukáš Vítek a František Zuzánek. Za hostující tým pak dostala důvěru trojice hráčů Petr Potůček, Roman Drahoňovský a Pavel Solfronk. Od začátku se hrálo vyrovnané utkání a z obou stran byl k vidění místy pěkný nohejbal. Drobnou vadou na kráse byl jen ten žlutý, kulatý nesmysl, kterému říkáme Slunce, přes které nebylo při vysokém podání opravdu nic vidět. Doporučení znalce pro příští rok, otočit hřiště o 90°. Zápas se rozhodoval ve třetím setu, kde si na začátku setu hostující tým vybojoval právo volby, takticky zůstal na straně hřiště se Sluncem v zádech a soupeři věnoval podání. Tento průhledný takticky fígl však všímavé domácí družstvo ihned prohlédlo a chtě nechtě jsme byli nuceni podávat :-) . Podání do Slunce se však ukázalo jako rozhodující faktor a soupeř z Lučan již neudělal po špatném příjmu podání ve třetím setu ani bod. Vítězíme s malou kaňkou na triku s nápisem „fair play“ a ujímáme se vedení 0:2 na zápasy. Do první domácí dvojice nastoupil Tomáš „Jabko“ Jablunka s hecířem Jakubem Kalinou. Na straně hostů dostala šanci sehraná dvojice „starých kornoutů“ v podání Romana Drahoňovského a Pavla Solfronka. V prvním setu řádil v domácím týmu „Kalča“, který zázračnými balony držel prapor domácího týmu nad vodou. Přihlížející diváci tak mohli sledovat podrážky a kraťasy z poloviny hřiště a další technické finesy, které překlopily první set po výsledku 10:8 na stranu domácího celku. Od druhého setu se již začala projevovat větší herní jistota hostujícího týmu a i přes hlášky hecíře „Kalči“ – „Hrají hovno, musíme je porazit“, šel zápas do třetího setu. Právo volby měla opět hostující sestava a nasadila stejnou (úspěšnou) taktiku na rozhodující set. Vzali jsme si stranu se sluncem v zádech a soupeři věnovali balon. Zase to nevyšlo, ale lepší stranu jsme uhájili a ponechali si ji. Podání do slunce „Kalču“ zničilo a po 4 vyházených balonech vítězí hostující tým 2:1 na sety a připisuje třetí bod. Slovy domácího hráče „Kalči“ -hrajeme hovno, ale vedeme 0:3 na zápasy a domácí tým začíná tušit, že obrat v utkání začíná být již jen zbožným přáním. Vykřesat zbytky naděje se pokusila druhá dvojice domácích ve složení Luboš Halama s Františkem Zuzánkem proti elitní hostující dvojici v čele s Martinem Jeřábkem a Markem Dvořákem. Roli favorita splnila hostující formace beze zbytku a bez problémů vyhrála ve dvou setech. Vedeme 0:4 na zápasy a pod tíhou výsledků předcházejících utkání padla na domácí tým „deka“, pod kterou se v dalších zápasech již více či méně čekalo jen na konečné skóre. Utkání jednotlivců obstarali tradiční zástupci obou týmů a to Tomáš „Jabko“ Jablunka za domácí tým a Martin „Bingo“ Potůček za hostující stranu. Vzhledem k tomu, že v době utkání jednotlivců byl již Váš nástěnkář na zaslouženém doplnění tekutin v sousedící restauraci, jsem nucen jen interpretovat zprostředkované informace, které se mi donesly, a napsat, že utkání opět rozhodly chyby domácího hráče ve třetím setu, kdy vyházel min. 4 balony. Dlouholeté dobré vztahy s protivníkem vedly hostující tým k myšlence na změnu pohřební nálady v týmu domácích. Nabízelo se několik způsobů, mezi které patřilo předvedení komického čísla Martinem Jeřábkem, či dlouho slibovaný striptýz Romana Drahoňovského. Nakonec se ale ukázalo jako nejrychlejší a nejefektivnější řešení v podobě panáků laku na rakve – Fernet Stocku pro hráče domácího týmu. Jak říká klasik, no nekup to při vyjednané množstevní slevě 20 Kč/panáka. :-) Utkání odvetných trojic se opět již dohrávalo a domácí tým upravil na konečný stav 1:7. Příští týden nás čeká poslední utkání na půdě Koberov, které rozhodne o tom, zda se staneme vítězi krajského přeboru Libereckého kraje v nohejbale. Doufám, že tak sympatickému týmu jako je Šaolin, budou držet pěsti nejen všichni věrní fanoušci, ale i hráči s kterými jsme se letos utkali :-) .