Šaolini vs. Ostašov

Z pohledu historie lze ke dni 29. června najít mnoho zajímavých informací a jen namátkou připomínám několik událostí, které nohejbalového čtenáře jistě obohatí na duchu a nebude je tudíž přeskakovat při dalším čtení. Vzhledem k tomu, že následující informace jsou považovány vedoucím, zakladatelem, trenérem a duchovním rádcem týmu v jedné osobě Martinem Jeřábkem za zásadní, je povinností členů týmu Šaolini se níže uvedené skutečnosti naučit nazpaměť a při nejbližším tréninku bude provedena namátková zkouška či krátký písemný test základních znalostí. Jak je vidět, tým SKP Šaolini poskytuje případným zájemcům o nohejbalový sport po všech stránkách vyvážené sportovní i intelektuální vyžití a maminky tak nemusí mít strach přihlásit své ratolesti do našich řad. V případě dalšího zájmu ze strany maminek je možné po konzultaci s vedoucím týmu (a utajení před manželkami a družkami) založit i nohejbalové družstvo žen, u kterého předpokládám, by post trenéra nezůstal dlouho neobsazen. Tak a teď zpět k důležitým milníkům historie a dat na zapamatování. V roku 1397 se narodil Jan II. Aragonský, mocný španělský vládce. V roce 1793 se narodil Josef Ressel, vynálezce lodního šroubu. Roku 1899 byl v Plzni zahájen provoz elektrické tramvaje. V roku 1918 Francie uznala Československou národní radu, kterou založili Štefánik, Masaryk a Beneš, což byla důležitá událost pro pozdější vznik Československa. V roce 1945 anektoval SSSR Podkarpatskou Rus, která byla jako Zakarpatská oblast začleněna do Ukrajinské SSR. V roce 1989 rozhlasové stanice Svobodná Evropa a Hlas Ameriky odvysílaly ve svých programem výzvu „Několik vět“, která odstartovala pád komunistického režimu. V roce 1992 byl Milan Uhde zvolen předsedou Poslanecké sněmovny. V roce 2015 zemřel slavný český fotbalista a trenér Josef Masopust. No dobrá, tak teď jednu informaci na kterou se alespoň dobře kouká. V roce 1978 se v Honolulu na Havaji narodila zpěvačka Nicole Scherzinger. Z časových důvodů a rozsahu příspěvku již další data nebudu uvádět a jen v krátkosti připomenu, že uvedeného data 29.6. se konal pro tým Šaolinu další z důležitých zápasů Libereckého krajského přeboru v nohejbalu mezi týmy SKP Šaolini a Sokolu Ostašov. Dosavadní výsledky týmu Šaolini v probíhající sezoně 2015 nás již opravňují nahlas hovořit o jasném cíli na konci sezony a to je první místo v krajském přeboru Libereckého kraje. Motivačním prvkem domácího týmu SKP Šaolini pro nadcházející utkání byla remíza na půdě soupeře a snaha porazit zatím jediného soupeře s kterým jsme ztratili body v probíhajícím soutěžním nohejbalovém ročníku. Po krátké odmlce se Vám tak hlásí zpravodaj nepravidelných rubrik „Hlasu Šaolinu“, aby podal další svědectví a stručný komentář k nadcházejícímu zápasu. Dne 29.6. byly v Jablonci nad Nisou ideální klimatické podmínky pro špičkový výkon a nic nenasvědčovalo tomu, že by se zápas měl pro nepřízeň počasí odkládat. V 17,00 hod. tak byly oba týmy nastoupeny na základních čarách a připraveny k pozdravu. Omlouvám se čtenářům, ale pracovní povinnosti mi nedovolili se přesně v 17,00 hod. pozdravu zúčastnit a tak jen předpokládám, že náš vedoucí Martin Jeřábek nic nového nevymyslel a zaznělo tak obligátní „Soupeři na –Zdar“. První komplikace v nominaci na utkání domácího týmu přinesly absence dvou hráčů základní sestavy a to Petra Potůčka a Romana Drahoňovského. Do zápasu první trojice za domácí tým byli nominováni Martin Jeřábek, Martin Potůček a Marek Dvořák. Soupeřem na straně hostů z Ostašova jim byli Miroslav Bulíř, Václav Loužil a Jan Forman. Od začátku utkání byla na straně domácích vidět až příliš velká motivace a touha po vítězství a z toho pak pramenily někdy až začátečnické chyby. Nepohodu v domácím týmu dokládal i oddechový čas, kdy zazněla slova „končím s nohejbalem, m…dám (slušně řečeno souložím) na to, atd.“. Po dvou vyrovnaných setech pomyslně svítí na ukazateli skóre stav 1:1 na sety a jdeme do rozhodujícího setu. Po infarktovém průběhu, kdy oba týmy kazily na útoku, vyhráváme nejtěsnějším možným rozdílem 10:9 a připisujeme po vydřeném vítězství první bod. Do druhé trojice nastupuje „slepená“ sestava domácích ve složení Martin Strmiska, fluktuant Milan Blažek a Pavel Solfronk. Soupeřem za tým Ostašova byli Petr Lukášek a bratři Jaroslav a Jiří Ripplové. V prvním setu si domácí tým udržoval dvoubodové vedení až do závěrečného balonu a nic nevěštilo změnu průběhu utkání v druhém setu. Opak byl ale pravdou. Neschopnost proměňovat útoky a chytit v poli i jednoduché balony soupeře nás přivedla po prohře 10:7 do třetího rozhodujícího setu. Hostující tým Ostašova vyházel hned na úvod 3 balony a to se ukázalo jako rozhodující pro průběh zápasu druhých trojic. Vítězíme 10:7 ve třetím setu a domácí tým Šaolinu se ujímá vedení 2:0 na zápasy. Do první dvojice nominoval hostující tým duo Miroslav Bulíř a Václav Loužil. Za domácí tým nastoupila dvojice ve složení Martin Jeřábek a Marek Dvořák, která chtěla soupeři vrátit porážku z prvního utkání v Ostašově. K vidění je z obou stran nadprůměrné krajské utkání a po výsledku 10:8 vyhrává domácí tým první set utkání. Bohužel je to na dlouhou dobu poslední radost domácího týmu a po dvou následujících prohraných setech, shodně v poměru 9:10, soupeř snižuje stav utkání na 2:1. Zápasy druhých dvojic obstarala domácí sestava v podání Martina Strmiska a Pavla Solfronka proti dvojici bratří Jaroslava a Jiřího Rippla na straně Ostašova. Snad rtuť teploměru šplhající ke 35°C byla příčinou toho, že v průběhu zápasu došlo k několika sporným momentům a chvílemi to vypadalo, že se diváci mohou těšit i na nějakou boxerskou vložku mezi domácím rozhodčím a hostující dvojice. Po vychladnutí horkých hlav došlo i na nohejbal a nesehranost a chyby na straně domácích hráčů v kombinaci s pohodovým výkonem hostující sestavy daly konečnou podobu prohře domácí sestavy 2:0 na sety a srovnání utkání na 2:2. Utkání jednotlivců je u všech mužstev již tradiční sportovní loterií a nikdo by se neodvažoval vsázet na aktéry utkání. Za domácí tým nastoupil do utkání Marek Dvořák proti Václavovi Loužilovi a všichni se těšili na vyrovnané utkání. Na domácím borcovi však byla vidět místy až zbytečně velká touha po vítězství a velké množství vlastních chyb na útoku nás stojí další bod v utkání. Prohráváme utkání jednotlivců, na domácí lavičce lítají vzduchem nakopnuté PET lahve a z pohodového vedení 2:0 na zápasy se skóre otáčí na 2:3 v náš neprospěch. Do třetí dvojice byla trenérem nominována dvojice Martin Potůček a Milan Blažek. Na straně Ostašova nastoupili podle zápisu Petr Lukášek a Alexandr Vele, ale na place byl k vidění Karel Čermák, tak tedy nevím. Prosím kapitány, aby věnovali příště zvýšenou pozornost vyplnění zápisu a nepsali tam píč..oviny. Za 1000 let v tom bude při vykopávkách zmatek a konfrontace oficiálního zápisu a mého komentáře bude historikům dělat vrásky na čele. Většinou se pak dává přednost oficiálnímu zápisu o historické události a já pak budu vypadat před potomky jako blbec (i když to ve skutečnosti bylo obráceně, ale na to se pak historie neptá). Ale zpět k utkání třetích dvojic. První set prohráváme 8:10, ale výkon snesl vítězná měřítka a věříme tak v obrat v zápase. Do dalších setů nasazuje Martin „Bingo“ Potůček svojí strašlivou zbraň v podobě podání na plot a podobně jako byly vymazány z povrchu zemského města Hirošima a Nagasaki, tak i „Bingo“ vymazal z povrchu hřiště Karla Čermáka. Vyhráváme třetí dvojici a srovnáváme stav zápasu na 3:3. Do odvetných trojic se jde na obou stranách s nezměněnými sestavami a v prvním setu byla k vidění vyrovnaná hra obou týmů. Výsledek prvního setu rozhodla chyba hostujícího hráče na útoku za stavu 9:9 a po míči v zámezí nám soupeř daroval první set. Po změně stran domácí trojice pokračuje v destrukci hostujícího týmu vysokým podáním na plot hostující borci nejsou schopni se tomuto podání účinně bránit. Vedeme 9:0 a už hledáme v technické místnosti klec na toho …..jak se jen jmenuje ten pták? Potupných 10:0 se nekoná, Bingo zahazuje sportovně podání a čekáme to stejné od protihráčů. Jaké je Markovo překvapení, když hostující hráč „natře“ prudké podání a skoro dá, tenisovou terminologií, eso. Takto je to jen přímý bod z podání a korekce stavu na 9:2. Další zápletku již nepřipouštíme a vyhráváme po úspěšném útoku 10:2 a připisujeme 4 bod utkání. Do zápasu posledních trojek jde domácí tým s vědomím bodového zisku a snahy o plný příděl bodů do tabulky. Oboustranně vyrovnané utkání jde, jak jinak, do třetího setu a za stavu 9:9 mohu, z pohledu nástěnkáře a hlavního protagonisty konce zápasu, celkem zodpovědně popsat pocity domácího hráče Pavla Solfronka na útoku. Vzhledem k tomu, že dva poslední útoky hostující hráči „lapli“ v poli, rozhodl se tento hráč zahrát poslední balon „kraťasem“. Již ráno tento hráč tušil, že dnes bude hvězdou utkání a „kraťas“ na konec je jasným vyvrcholením dramatu. Nebudeme to napětí zdržovat. Soupeř podává, příjem ze strany domácích za 1, nahrávka excelentní, kraťas perfektní. V poli hostujícího týmu se nikdo nehne a bouřlivé oslavy mohou propuknout. Dostávám gratulace z řad hostujícího týmu a slova, díky kamaráde, že si nám vyhrál zápas, mi docházejí až v okamžiku, kdy ke mně doléhá píšťalka rozhodčího oznamující balón v autu. Svět se nezboří a konečné skóre 4:4 je spravedlivým obrazem průběhu utkání. Vedeme tabulku o dva body před naším největším pronásledovatelem z Chotyně a musíme se smířit s tím, že hráče Sokolu Ostašov jsme, jako jediné, nedokázali letos porazit. Gratulace soupeřům za hezký zápas a do našich řad zamyšlení pro nadcházející zápas v Hodkovicích, kde si již nemůžeme dovolit ztratit další body.